Jesteśmy Twoim Działem Rozwoju Opakowań
Specyfikacje opakowaniowe




SPECYFIKACJA TECHNICZNA KOMPONENTU OPAKOWANIOWEGO
W świecie producentów i wytwórców produktów specyfikacja komponentu opakowaniowego jest szeroko stosowana i cieszy się powszechnym szacunkiem, gdyż uważana jest za część wartości prowadzonego biznesu. Jednak nie u wszystkich. Wielu producentów niezależnie od branży uważa,
że jest to dokument producenta/dostawcy komponentu lub materiału opakowaniowego, a nie ich własny, który mogą kształtować na własny pożytek.
Prawdopodobnie wielu przedsiębiorców jest nieświadomych, iż takie podejście powoduje dobrowolne odstąpienie od wielu wymagań jakościowych, istotnych zarówno dla użytkownika produktu, a także
dla ciągów technologicznych, na których ów produkt powstaje, oraz łańcucha dostaw, w którym funkcjonuje.
Przeważnie poszukiwane są opakowania o najniższych cenach zakupowych a nie opakowania, które dostarczają najwyższy dochód w prowadzonej działalności. Według analiz przeprowadzonych w krajach o wysoko rozwiniętej gospodarce koszt zakupu komponentu został przyrównany do czubka góry lodowej wystającej ponad poziom wody. Ów czubek stanowi jedynie 5% całkowitej masy lodu skrywanej pod powierzchnią. Podobne zjawisko występuje w opakowaniach - 95% kosztów związanych bezpośrednio z opakowaniami jest ukrytych przed dokładną identyfikacją i poprawną oceną. Od momentu wyprodukowania komponentu do chwili zakończenia powierzonych mu
funkcji komponent opakowaniowy przechodzi przez złożony łańcuch procesów i zdarzeń, w którego każdym ogniwie jest on poddawany próbom na wytrzymałość i sprawność.
-
Obecnie, gdy przeważająca ilość towarów jest zakupywana w sieciach sklepów wielkopowierzchniowych lub on line opakowanie stanowi wręcz decydujący czynnik o satysfakcji klienta. Według badań Interactive Media in Retail Group aż 38 % klientów wyraża swoje niezadowolenie z opakowania /jego stanu technicznego/ dostarczonego czy też zakupionego towaru.
-
Kolejnym istotnym elementem kosztowym są zniszczenia i pozostałe koszty związane z transportem i składowaniem. Producenci bardzo często spotykają się z bolesnymi finansowo zwrotami ładunków niespełniających wymogów jakościowych dla dostawy.
-
Komponenty i materiały opakowaniowe kooperują ze sobą, aby ochronić produkt i oddzielać go od otoczenia ale umożliwić poprawny dostęp użytkownikowi i zapobiec przed dostępem osoby niepowołanej /np. dziecka/, dostarczyć konieczne informacje, znieść trudy i obciążenia działań logistycznych a na koniec być przyjaznym dla środowiska, kompostowalnym, itp. Złożenie tej łamigłówki z zapewnieniem minimalnych kosztów to często bardzo złożone działania inżynierskie.
-
Z powyższym problemem można sobie radzić lepiej lub gorzej ale obecność komponentów w procesach produkcyjnych potrafi istotnie pokazać swoją złośliwość lub łaskawość. Opakowania gładko przechodzące przez ciągi produkcyjne to prawdziwe złoto dla biznesu. Bardzo często jednak linie produkcyjne są teatrem batalii zmagań między komponentami a stosowaną w przedsiębiorstwie technologią . Działy produkcyjne za przestoje obwiniają opakowania a działy zaopatrzeniowe twierdzą, że opakowania są prawidłowe a problemy wynikają ze stanu techniki i sposobami jej użytkowania. Za każdym razem przestój na linii to nie jest zatrzymanie czasu w przedsiębiorstwie tylko wydłużenie procesu produkcyjnego czyli zwiększenia ogromnej ilości różnorodnych kosztów często trudnych nawet do identyfikacji.
-
Zaprojektowanie produktu w sposób zapewniający najlepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i dostępnego tonażu to również nie lada wyzwanie. Zapewne nie często jesteśmy przekonani, że ponosimy możliwie najniższe koszty wynikające z konieczności dopasowania produktu do łańcucha logistycznego. Dobrze przygotowany pod tym względem produkt to źródło nie tylko dumy ale i dodatkowych zysków.
Nad kosztami i sprawnością zachowań w wymienionych obszarach czuwają specyfikacje
komponentów i materiałów opakowaniowych. To one gromadzą w sobie wiedzę o właściwościach fizycznych oraz niektórych chemicznych pozwalającą połączyć oraz precyzyjnie zaplanować koszty wytwarzania naszego produktu. To one gromadzą wiedzę o wymaganiach dla komponentu wynikających z właściwości produktu, operacji technologicznych, kooperacji z innymi komponentami oraz środowiskami: produkcji, składowania, transportu, dystrybucji i na koniec użytkowania.
Systematycznie dokumentowanie specyfikacji opakowaniowych pozwala na bezpośrednie łączenie zawartych tam zapisów z kosztami występującymi na różnych etapach eksploatacji opakowania.
LAB4pack dostarcza system dokumentowania technicznych właściwości opakowań,
wspierający dalszy, zrównoważony ich rozwój, pozwalający na osiąganie nowych celów kosztowych, technicznych lub wizerunkowych Waszych produktów.
Nasz system obsługi obejmuje przygotowanie specyfikacji, jej aktualizację i stały dostęp do aktualnego dokumentu, który przez cały czas stanowi pełną własność Klienta.